Girl in the basement: mroczna historia z życia wzięta

Girl in the basement: mroczna historia z życia wzięta
Autor Matylda Skowronek
Matylda Skowronek28.12.2023 | 5 min.

Girl in the basement to wstrząsająca historia porwania i przetrzymywania wbrew woli 17-letniej dziewczyny, która przez kilka lat była więziona w piwnicy sadystycznego oprawcy. Po latach cierpienia i upokorzeń udało jej się uciec z rąk oprawcy i rozpocząć mozolną walkę o powrót do normalnego życia, zmagając się z traumą i skutkami przemocy. Jest to opowieść o niewyobrażalnej krzywdzie, ale też o walce o sprawiedliwość i zwycięstwo dobra nad złem.

Kluczowe wnioski:

 • Porwanie i uwięzienie 17-latki to szokująca historia okrucieństwa i łamania praw człowieka
 • Dziewczyna była poddana nieustającej przemocy fizycznej i psychicznej
 • Po latach udało jej się uciec oprawcy i szukać sprawiedliwości
 • Do końca życia będzie zmagać się z traumą i skutkami przetrzymywania
 • To opowieść o walce dobra ze złem, w której zwycięża dobro

Dziewczyna uwięziona w piwnicy

18-letnia Elisabeth Fritzl została porwana przez własnego ojca i uwięziona w specjalnie przygotowanej piwnicy, przypominającej bunkier. Stało się to 29 sierpnia 1984 roku. Ojciec przetrzymywał córkę przez ponad 24 lata w tym makabrycznym, podziemnym pomieszczeniu.

Dziewczyna była odizolowana od świata zewnętrznego i pozbawiona jakiejkolwiek pomocy. Musiała zmagać się z ekstremalnymi warunkami, brakiem światła dziennego, ograniczonym dostępem do jedzenia i picia. Ojciec regularnie ją gwałcił, przez co Elisabeth urodziła w piwnicy aż 7 dzieci.

Przez cały ten czas najbliżsi Elisabeth, jak matka czy rodzeństwo, nie mieli pojęcia, co się z nią dzieje. Ojcu Fritzlowi udawało się utrzymywać mistyfikację na temat rzekomego zaginięcia córki.

Poszukiwania zaginionej

W pierwszych latach zaginięcia Elisabeth policja podejmowała intensywne poszukiwania dziewczyny, jednak nie przyniosły one rezultatów, a trop szybko się urywał. Nikt nie podejrzewał, że prawda jest tak makabryczna - dziewczyna była więziona i wykorzystywana seksualnie przez własnego ojca, zaledwie kilka metrów od domu rodzinnego.

Fritzl budował misterną mistyfikację, twierdząc, że córka uciekła z domu i wyjechała za granicę. Udało mu się skutecznie zmylić bliskich i organy ścigania na wiele lat.

Odnalezienie porwanej w ukryciu

Girl in the basement - tak nazywano później tę historię, kiedy w końcu po latach wyszła na jaw. 19 kwietnia 2008 roku ciężko chora Elisabeth zdołała przekonać ojca, aby zabrał jedno z jej dzieci do szpitala. Gdy mężczyzna opuścił bunkier, kobieta znalazła w sobie siły, by uciec z piwnicy razem z pozostałymi dziećmi.

Zdezorientowana i przerażona zgłosiła się po pomoc do swoich krewnych. Ci ze zdumieniem i szokiem odkryli straszną prawdę. Elisabeth opowiedziała o gehennie, którą przeszła z rąk własnego ojca przez blisko ćwierć wieku.

To jedna z najbardziej wstrząsających historii uprowadzeń i przemocy wobec dziewczyny, znanych kiedykolwiek organom ścigania - powiedział rzecznik policji prowadzącej śledztwo.

Bestialskie traktowanie jeńca

Z relacji Elisabeth wyłaniał się obraz nieustającego koszmaru i upodlenia, jakich doświadczała przez lata. Była bita, gwałcona, odarta z godności i człowieczeństwa. Musiała rodzić dzieci i wychowywać je w ekstremalnie trudnych warunkach, w ciemności i poniżeniu.

Gdy prawda w końcu wyszła na jaw, opinia publiczna była wstrząśnięta tym, co zgotował córce własny ojciec. Fritzl został skazany na dożywocie, a jego zbrodnia została nazwana przez media "domem horroru".

24 lata okres uwięzienia Elisabeth
7 liczba dzieci urodzonych w piwnicy

Elisabeth oraz jej dzieci będą zmagać się ze skutkami traumy do końca życia. Choć na zawsze pozostaną naznaczone przeżyciami z piwnicy, z determinacją próbują odbudować swoje życie.

Ucieczka z sadystycznego więzienia

Girl in the basement: mroczna historia z życia wzięta

Decyzja o ucieczce musiała być dla Elisabeth niezwykle trudna. Oznaczała konfrontację z zupełnie obcym jej światem zewnętrznym i konieczność zmierzenia się z traumatyczną przeszłością.

Jednak instynkt przetrwania i troska o dzieci zwyciężyły. Udało jej się oszukać czujność oprawcy i opuścić klitkę, która przez lata była całym jej światem. Kluczową rolę odegrały tu determinacja i niezwykła siła kobiety do walki o siebie i bliskich.

 • Po 24 latach w piwnicy Elisabeth zdecydowała się na dramatyczną ucieczkę
 • Musiała przełamać strach i zmierzyć się z zupełnie obcą rzeczywistością

Odwaga Elisabeth budzi podziw. Przeżyła koszmar, o jakim większości ludzi nawet się nie śniło. Mimo tragedii jej historia pokazuje, że nigdy nie wolno tracić nadziei i woli walki.

Walka o powrót do normalności

Po ucieczce z bunkra rozpoczął się dla Elisabeth Fritzl i jej dzieci żmudny proces powrotu do zdrowia psychicznego i próba odbudowania swojego życia. Z pomocą specjalistów uczą się funkcjonować w rzeczywistości, która przez lata była im całkowicie obca.

Przeszły już terapię w specjalnej klinice, gdzie odzyskiwały siły i uczyły się żyć na wolności. Dziś przebywają pod opieką psychologów i psychiatrów, starając pogodzić się z koszmarem, który je spotkał.

Jak podkreślają eksperci, droga do pełnego wyzdrowienia zajmie wiele lat, jeśli w ogóle kiedykolwiek uda się zaleczyć rany po tym dramatycznym doświadczeniu. Kluczowe jednak, że zarówno matka, jak i dzieci, wykazują niezwykłą determinację w walce o powrót do normalności.

Podsumowanie

Historia Elisabeth Fritzl, nazywana przez media "Girl in the basement", to jedna z najbardziej wstrząsających spraw uprowadzenia i przetrzymywania z ostatnich dekad. 18-latka została uwięziona przez własnego ojca w specjalnie przygotowanej piwnicy-bunkrze na długie 24 lata.

W tym czasie była pozbawiona wolności, odizolowana od świata zewnętrznego i regularnie gwałcona, w wyniku czego urodziła 7 dzieci. Przeżyła piekło, znosząc nieustającą przemoc fizyczną i psychiczną ze strony oprawcy.

Po latach koszmaru udało jej się jednak uciec z rąk oprawcy. Dramatyczna historia Elisabeth wstrząsnęła opinią publiczną i stała się kanwą filmów dokumentalnych oraz fabularnych produkcji takich jak "Dziewczyna w piwnicy cda".

Choć kobieta i dzieci będą borykać się z traumą do końca życia, ich walka o powrót do normalności i sprawiedliwość budzi podziw. To historia o niewyobrażalnym okrucieństwie, ale też o sile kobiety, by się mu przeciwstawić.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj świat komedii parodii: Najlepsze filmy parodie i parodie filmów czekają
 2. Odkryj filmy o wirusach i zarazach: dramat epidemii w świetle kina
 3. Odkryj najlepsze filmy z Indianami - wszyskie filmy o Indianach czekają na Ciebie!
 4. Slash na Oscarach zagrał piosenkę z Barbie. To wydarzenie, którego nikt nie może przegapić!
 5. Johnny Marr porównuje Billie Eilish do kultowego zespołu rockowego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Matylda Skowronek
Matylda Skowronek

Jako entuzjastka kina i seriali, przedstawiam recenzje, analizy oraz ciekawostki z świata kinematografii. W moich artykułach znajdziesz inspirujące rozmowy o aktorstwie, reżyserii i popkulturze. Zapraszam do świata filmowych emocji i refleksji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły