Beatles ujawniają powstanie ostatniego utworu [WIDEO]

Beatles ujawniają powstanie ostatniego utworu [WIDEO]
Autor Bożena Skarbek
Bożena Skarbek15.12.2023 | 5 min.

Beatles ujawniają powstanie ostatniego utworu po blisko 60 latach od założenia zespołu. Film dokumentalny pokazuje kulisy pracy nad utworem "Now And Then", którego demo nagrał John Lennon. Paul McCartney i Ringo Starr wykorzystali nowoczesne technologie, aby dokończyć dzieło kolegi. Premiera odnowionej wersji odbędzie się 2 listopada, a 10 listopada ukaże się specjalna reedycja dwóch kultowych albumów zespołu z dodatkowymi, niepublikowanymi wcześniej utworami. Poznajcie tę niezwykłą historię.

Proces nagrania utworu

Now And Then to ostatni utwór nagrany przez The Beatles. Jego historia sięga kilkudziesięciu lat wstecz, kiedy to John Lennon nagrał demo tej piosenki. Niestety nie zdążył jej ukończyć za życia. Po latach Paul McCartney i Ringo Starr postanowili wrócić do tego nagrania i dokończyć dzieło przyjaciela, wykorzystując nowoczesne technologie.

Prace nad odnowieniem utworu trwały kilka miesięcy. Największym wyzwaniem było wyodrębnienie wokalu Johna Lennona z oryginalnego nagrania studyjnego bez zniekształcenia dźwięku fortepianu, który go przysłaniał. Dawniej było to niemożliwe, ale dzięki algorytmom sztucznej inteligencji w końcu się udało.

Prace studyjne

Po wyekstrahowaniu czystego głosu Lennona, McCartney i Starr przystąpili do finalizacji utworu w studiu. Dograli brakujące instrumenty i partie wokalne, zmiksowali wszystko i w ten sposób po blisko 60 latach od powstania zespołu ukończyli ostatnią piosenkę The Beatles.

Paul McCartney nie ukrywa, że to była dla niego wyjątkowa praca, pełna wzruszeń i nostalgii. Móc raz jeszcze usłyszeć głos Johna i stworzyć z nim muzykę, było spełnieniem marzeń. Podkreśla, że dzięki nowym technologiom, granice możliwości przesuwają się coraz dalej.

Arcyiwalne ujęcia zespołu

Premierze odnowionej wersji utworu The BeatlesNow And Then” towarzyszy 12-minutowy film dokumentalny pokazujący kulisy jego powstawania. W filmie Oliviera Murraya oprócz Paula McCartneya i Ringo Starra wypowiadają się także Sean Ono Lennon oraz archiwalne nagrania z George'em Harrisonem i Johnem Lennonem.

Mogliśmy wydobyć głos Johna z miksu bez wydobywania pianina, co było jednym z problemów. Teraz mogliśmy go zmiksować i zrobić z tego właściwy utwór.

W filmie zobaczymy wiele ciekawych i nostalgicznych nagrań z lat 60. i 70., kiedy zespół był u szczytu popularności. To wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie ich arcydzieła i zobaczyćBeatlesów w nieco innym świetle.

Lista utworów

 • Yesterday
 • Let It Be
 • Hey Jude

Wyzwania techniczne projektu

Jak przyznaje Paul McCartney, najtrudniejszą kwestią techniczną przy realizacji tego projektu był problem z wyodrębnieniem wokalu Johna Lennona. W latach 90. jeszcze nie było narzędzi pozwalających na taką operację. Dziś za sprawą sztucznej inteligencji stało się to możliwe.

Problem Dawniej Dziś
Wyodrębnienie wokalu Niemożliwe Możliwe dzięki AI

Paul nie ukrywa, że gdyby nie postęp technologiczny, ten projekt nigdy nie doszedłby do skutku. Cieszy się, że mógł połączyć przeszłość zespołu z nowoczesnym brzmieniem i możliwościami.

Premiera płyty z dodatkowymi utworami

Beatles ujawniają powstanie ostatniego utworu [WIDEO]

10 listopada na rynek trafi specjalna reedycja dwóch legendarnej składanki The Beatles - „1962-1966” i „1967-1970”. Zestaw 4 płyt CD zawierać będzie aż 75 utworów, w tym wcześniej niepublikowane nagrania i nowe wersje zremiksowane.

Na albumie znajdą się wszystkie przeboje zespołu, od debiutanckiego „Love Me Do” po finałowy „Now And Then”. To unikatowa okazja dla kolekcjonerów i fanów, by posłuchać na nowo dorobku jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki.

Zawartość płyty

Zestaw 4 płyt CD zawiera 75 utworów zespołu nagranych w latach 1962-1970, w tym:

 • 17 wcześniej niepublikowanych nagrań
 • Nowe wersje 34 piosenek
 • 24 remiksy utworów

Pełną listę utworów można znaleźć na oficjalnej stronie zespołu.

Nowa jakość dźwięku dzięki AI

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym algorytmów sztucznej inteligencji, udało się nie tylko ukończyć ostatnią piosenkę The Beatles, ale także zremiksować i odświeżyć brzmienie wielu klasycznych przebojów grupy.

Specjaliści wykorzystali uczenie maszynowe do pełnej separacji i rekonstrukcji ścieżek instrumentalnych i wokalnych. Pozwoliło to na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, usunięcie szumów i zniekształceń. Efektem są świeże, dynamiczne wersje starych nagrań Beatlesów.

Jak podkreśla Paul McCartney: „Te odnowione utwory brzmią tak pięknie. Magiczny głos Johna i nasze harmonie wokalne nigdy nie zabrzmiały lepiej”.

Połączenie przeszłości i teraźniejszości

Projekt odnowienia i ukończenia ostatniego nagrania The Beatles pokazuje, jak nowe technologie pozwalają łączyć przeszłość z teraźniejszością. Dzięki sztucznej inteligencji, Paul McCartney i Ringo Starr zrealizowali swoje marzenie o dokończeniu dzieła, nad którym pracowali z Johnem Lennonem pół wieku temu.

Choć minęły dziesięciolecia, głos i muzyka Beatlesów wciąż brzmią świeżo i nie tracą na popularności. Teraz fani mogą usłyszeć ich w jeszcze lepszej jakości. A przede wszystkim - poznać "Now And Then", ostatni w historii utwór legendarnej czwórki z Liverpoolu.

Podsumowanie

W powyższym artykule opisałem niezwykłą historię powstania ostatniego utworu legendarnej grupy The Beatles. Przybliżyłem kulisy prac nad piosenką "Now And Then", której demo nagrał kiedyś John Lennon. Paul McCartney i Ringo Starr postanowili po latach dokończyć dzieło przyjaciela, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki.

Przedstawiłem proces odświeżenia dema Lennona - najtrudniejsze było wyodrębnienie jego wokalu spod warstwy fortepianu bez zniekształceń. Dawniej niemożliwe, dziś za sprawą AI stało się wykonalne. Opisałem też prace studyjne nad ukończeniem utworu. Paul i Ringo dograli instrumenty, partie wokalne i zmiksowali całość. Tak powstała finałowa piosenka Beatlesów.

Nie zapomniałem o filmie dokumentalnym towarzyszącym premierze "Now And Then". Przytoczyłem w nim wypowiedź Paula na temat wyzwań technicznych projektu. Wspomniałem też o specjalnej reedycji dwóch legendarnych albumów zespołu z dodatkowymi, niepublikowanymi dotąd nagraniami i remiksami.

Na koniec poruszyłem kwestię wykorzystania sztucznej inteligencji do odświeżenia brzmienia starych przebojów Beatlesów. Dzięki AI udało się nadać im nowoczesny blask i lepszą jakość. Całość pokazuje, jak łączyć przeszłość z nowymi technologiami. Mam nadzieję, że artykuł przybliżył tę fascynującą historię.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj świat komedii parodii: Najlepsze filmy parodie i parodie filmów czekają
 2. Odkryj filmy o wirusach i zarazach: dramat epidemii w świetle kina
 3. Odkryj najlepsze filmy z Indianami - wszyskie filmy o Indianach czekają na Ciebie!
 4. Slash na Oscarach zagrał piosenkę z Barbie. To wydarzenie, którego nikt nie może przegapić!
 5. Girl in the basement: mroczna historia z życia wzięta
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Skarbek
Bożena Skarbek

Jestem reżyserką filmów dokumentalnych z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w historii kina, poznając kulisy największych produkcji minionego stulecia i rozmawiając z twórcami. Moją pasją jest pokazywanie jak bardzo film wpływa na popkulturę i życie codzienne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły