Naukowcy wybrali najstraszniejszy horror. Które filmy wygrały?

Naukowcy wybrali najstraszniejszy horror. Które filmy wygrały?
Autor Bożena Skarbek
Bożena Skarbek24.03.2024 | 6 min.

Naukowcy wybrali najstraszniejszy horror. Dla wielu miłośników kina grozy to temat do gorących debat - który film faktycznie może zostać okrzyknięty najbardziej przerażającym? Ostatecznie, strach i odczuwanie strachu to kwestie indywidualne. Jednak grupa ekspertów z "The Science Of Scare" opracowała metodologię, która pozwoliła im zmierzyć poziom strachu podczas oglądania horrorów i wytypować te najbardziej mrożące krew w żyłach.

Najstraszniejszy horror świata według naukowców

Niezależnie od tego, czy jesteś hardcore'owym fanem strasznych filmów, czy raczej trzęsiesz portkami już na samą myśl o niesamowicie przerażających horrorach, naukowcy właśnie rozwiali wszelkie wątpliwości. Opracowali bowiem metodę pozwalającą obiektywnie wskazać najstraszniejsze horrory na świecie. Przygotuj się więc na gęsią skórkę i przyspieszone bicie serca, bo oto najstraszliwsze filmy w historii potwierdzone naukowo!

Choć strach jest uczuciem bardzo subiektywnym, grupa specjalistów z "The Science Of Scare" postanowiła podejść do tego tematu w sposób naukowy. Ich metodologia opierała się na precyzyjnych pomiarach reakcji fizjologicznych widzów podczas seansu strasznych produkcji filmowych. Idea była prosta - im wyższe tętno i mniejsza zmienność rytmu serca, tym większy strach wzbudza dany film.

Na podstawie tych danych przypisywano każdemu horrorowi ocenę na skali strachu od 1 do 100. Dla porównania, kultowa animacja „Shrek" otrzymała zaledwie 3 punkty. Ale co okazało się najstraszniejszym horrorem świata według naukowców? Oto przerażająca odpowiedź:

Metoda oceny strachu podczas oglądania horroru

Proces wyłaniania najstraszniejszych horrorów według metodologii "The Science Of Scare" był niezwykle rygorystyczny. Grupie ochotników pokazywano filmy grozy, podczas gdy specjalne urządzenia monitorowały zmiany ich tętna oraz zmienność rytmu serca. Te parametry pozwalały określić poziom strachu, jaki wywołuje dany obraz.

Im wyższe tętno i niższa zmienność rytmu serca, tym większym stresem poddawany był badany. Sytuacja totalnego przerażenia może bowiem doprowadzić do niemal równomiernego bicia serca. Naukowcy te wskaźniki rzutowali następnie na skalę strachu od 1 do 100, gdzie 100 oznaczało maksymalny możliwy strach.

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem horrorów, czy raczej je omijasz z daleka, ich moc oddziaływania na organizm ludzki jest niepodważalna. To porażający dowód, jak bardzo kino może działać na naszą psychikę i fizjologię.

"Sinister" - najstraszniejszy horror wg badań

W 2023 roku naukowcy ogłosili szokujące wyniki swoich badań nad najstraszniejszymi horrorami. Zwycięzcą okazał się thriller "Sinister" z 2012 roku w reżyserii Scotta Derricksona. Ten film grozy z gwiazdą Ethanem Hawke'em w roli głównej zdobył niewyobrażalną ocenę 96 na 100 punktów w skali strachu!

Fabuła "Sinister" opowiada historię byłego policjanta (Hawke), który przeprowadza się z rodziną do nowego miasta. Wkrótce odkrywa, że w jego domu miało miejsce makabryczne morderstwo. Od tego momentu bohater wplątuje się w przerażającą intrygę mrocznych rytuałów i zjawisk paranormalnych.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zobaczyć tego niesamowicie przerażającego horroru, najwyższa pora to zmienić. Ale uważaj, spektakularny wynik "Sinister" świadczy, że ten film nie da ci spokoju jeszcze przez długie miesiące!

Czytaj więcej: Nowy film Egzorcysta: Wyznawca z przerażającym zwiastunem!

"Host" i "Skinamarink" w czołówce strasznych filmów

Choć "Sinister" został okrzyknięty najstraszniejszym horrorem świata, dwa inne filmy plasują się zaraz za nim w rankingu największych strachów. Na drugim miejscu znalazł się eksperymentalny horror "Host" z 2020 roku, który zdobył niemal maksymalną notę 95 na 100 punktów.

Ten niskobudżetowy obraz z gatunku found footage (wszystko dzieje się w kamerze internetowej) opowiada o grupie przyjaciół, którzy padają ofiarą ataku złośliwego zjawiska podczas sesji z internetową medium.

Z kolei na trzecim miejscu uplasował się kanadyjski "Skinamarink" z 2022 roku i wynikiem 91 na 100 punktów. Ten niezależny horror o dwójce dzieci, które nagle znikają z własnego domu, to kolejna sensacja zdobywająca uznanie widzów na całym świecie.

RANKING NAJSTRASZNIEJSZYCH HORRORÓW ŚWIATA OCENA STRACHU (SKALA 1-100)
1. "Sinister" (2012) 96
2. "Host" (2020) 95
3. "Skinamarink" (2022) 91

Tak więc, obok hollywoodzkiego "Sinister", największe przerażenie wywołują niezależne obrazy grozy o niewielkim budżecie. To wyjątkowe osiągnięcie dla takich tytułów, jak "Host" i "Skinamarink", pokazujące, że liczą się przede wszystkim odważna wizja i doskonała realizacja - nie milionowe nakłady.

Pozostałe kultowe horrory w rankingu najstraszniejszych

Zdjęcie Naukowcy wybrali najstraszniejszy horror. Które filmy wygrały?

Przy okazji badań nad najstraszniejszymi horrorami, naukowcy zdradzili też oceny przyznane innym kultowym przedstawicielom tego gatunku. I choć żaden z nich nie mógł się równać z przerażeniem, jakie wywołał "Sinister", wyniki niektórych ikonicznych tytułów i tak były szokujące.

  • Czwarte miejsce w rankingu zajęła mroczna rodzinna opowieść "Hereditary" z 2018 roku, która otrzymała 88 na 100 punktów.
  • Tuż za nią znalazła się większość części zombie-horroru "Paranormal Activity" - wszystkie oceniono na poziomie 87 punktów.
  • Z kolei klasyka gatunku, jaką jest "The Ring" (2002), zdobyła 82 punkty.

Szczególnie wyniki "Paranormal Activity" i "The Ring" pokazują ogromną moc tych filmów w przerażaniu widzów. Mimo stosunkowo niskich budżetów i prostej koncepcji, wywarły one niesamowite wrażenie na ochotnikach oglądających je podczas badań metodą "The Science Of Scare".

Które horrory przerażają najbardziej?

Ranking najstraszniejszych horrorów świata pokazuje, że kino grozy nadal ma potężny wpływ na widzów. Choć całkiem niedawne tytuły jak "Sinister" i "Hereditary" zgarniają najlepsze noty, to również legendy jak "The Ring" wciąż potrafią nieźle namieszać w psychice odbiorców.

Co ciekawe, niezwykle wysokie oceny strachu trafiły się również małobudżetowym, niezależnym produkcjom pokroju "Host" i "Skinamarink". Pokazuje to, że nie tylko głośne, hollywoodzkie horrory mogą doprowadzać widzów do granic wytrzymałości.

Najwyraźniej zarówno klasyczne motywy kina grozy, jak i nowe, odważne vizje są w stanie wzbudzić w nas prawdziwy, skręcający kiszki strach. Wybierając więc kolejny seans, przygotuj się na przyspieszone tętno i ocean gęsiej skórki. Bo kto jak kto, ale straszne filmy potrafią zapewnić dawkę przerażających wrażeń nie z tej ziemi!

Podsumowanie

Czy można wskazać obiektywnie najstraszniejsze horrory świata? Metodologia opracowana przez zespół "The Science Of Scare" pokazuje, że tak. Monitorując parametry fizjologiczne widzów podczas seansu strasznych filmów, udało się stworzyć straszne filmy listę uporządkowaną według poziomu strachu, jaki wywołują.

Na jej szczycie znajduje się "Sinister" z 2012 roku, okrzyknięty niesamowicie przerażającym horrorem. Tuż za nim znalazły się inne najstraszliwsze filmy w historii, jak "Host", "Skinamarink", ale i kultowe obrazy grozy pokroju "Paranormal Activity". Zatem zarówno współczesne, jak i klasyczne straszne produkcje filmowe potrafią wzbudzać ekstremalny strach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj świat komedii parodii: Najlepsze filmy parodie i parodie filmów czekają
  2. Odkryj filmy o wirusach i zarazach: dramat epidemii w świetle kina
  3. Odkryj najlepsze filmy z Indianami - wszyskie filmy o Indianach czekają na Ciebie!
  4. Slash na Oscarach zagrał piosenkę z Barbie. To wydarzenie, którego nikt nie może przegapić!
  5. Johnny Marr porównuje Billie Eilish do kultowego zespołu rockowego
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Skarbek
Bożena Skarbek

Jestem reżyserką filmów dokumentalnych z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w historii kina, poznając kulisy największych produkcji minionego stulecia i rozmawiając z twórcami. Moją pasją jest pokazywanie jak bardzo film wpływa na popkulturę i życie codzienne.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły