Kto zdobył Złote Globy? Lista laureatów statuetek.

Kto zdobył Złote Globy? Lista laureatów statuetek.
Autor Robert Frankowski
Robert Frankowski8 stycznia 2024 | 8 min

W nocy z 7 na 8 stycznia 2024 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Złotych Globów, podczas której przyznano nagrody dla najlepszych filmów, seriali oraz aktorów minionego roku. Była to 81. edycja tych prestiżowych hollywoodzkich wyróżnień. Kto zatem okazał się tegorocznym zwycięzcą? W których kategoriach rozdano statuetki i które produkcje zostały docenione przez jurorów? Przedstawiamy pełną listę tegorocznych laureatów Złotych Globów.

Nagrody dla filmów dramatycznych

W kategorii najlepszy film dramatyczny zwyciężył obraz "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. To opowieść o naukowcu J. Robert Oppenheimerze, który odegrał kluczową rolę w projekcie Manhattan i stworzeniu pierwszej bomby atomowej. Film zebrał bardzo dobre recenzje i zachwycił krytyków niezwykłym klimatem oraz kreacją Cilliana Murphy'ego w roli głównej. "Oppenheimer" pokonał inne mocne tytuły nominowane w tej kategorii, takie jak "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese czy "Anatomia upadku".

Najlepszym aktorem dramatycznym został właśnie Cillian Murphy za rolę tytułową w filmie "Oppenheimer". Aktor znakomicie wcielił się w postać kontrowersyjnego naukowca, ukazując całą złożoność jego osobowości. To pierwszy Złoty Glob w karierze Murphy'ego.

Statuetkę dla najlepszej aktorki dramatycznej odebrała natomiast Lily Gladstone za kreację w westernie "Czas krwawego księżyca" w reżyserii Martina Scorsese. Aktorka zachwyciła jurorów subtelną i pełną głębi grą aktorską. Pokonała m.in. takie sławy, jak Carey Mulligan czy Sandra Hüller.

Wśród aktorów drugoplanowych nagrodę zgarnął Robert Downey Jr za rolę w "Oppenheimerze". Aktor wcielił się w postać generała Leslie'a Grovesa, który nadzorował cały projekt Manhattan. Jego kreacja idealnie uzupełniła występ Cilliana Murphy'ego.

Inne wyróżnienia filmowe

Oprócz nagród aktorskich, "Oppenheimer" triumfował także w kategoriach najlepsza reżyseria (dla Christphera Nolana) i najlepsza muzyka (dla Ludwiga Göranssona). Film pokazał, że kino historyczne wciąż potrafi zachwycać i poruszać widzów na całym świecie.

Warto dodać, że statuetkę za osiągnięcie kinowe i sukces frekwencyjny otrzymał musical "Barbie" z Margot Robbie. Produkcja zebrała ponad 500 mln dolarów przychodu na całym świecie.

Najlepsze komedie i musicale tego roku

W kategorii najlepsza komedia lub musical bezkonkurencyjne okazały się "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Film opowiada o dwóch siostrach, które wplątują się w skomplikowaną intrygę miłosną. Produkcję charakteryzuje absurdalne poczucie humoru i niezwykła estetyka. Emma Stone otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki komediowej za kreację w tym filmie.

Nagrodę dla najlepszego aktora komediowego jurorzy przyznali natomiast Paul Giamatti za rolę w komediodramacie "Przesilenie zimowe". Aktor wcielił się w postać mężczyzny w średnim wieku, który przechodzi kryzys egzystencjalny. Jego występ zebrał same pozytywne recenzje.

Warto dodać, że statuetkę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy otrzymał Mark Ruffalo za grę w "Biednych istotach". Aktor idealnie uzupełnił duet głównych bohaterek filmu.

Najlepsze musicale

"Barbie" to bez wątpienia jeden z najbardziej udanych i kasowych musicali ostatnich lat. Film zebrał entuzjastyczne recenzje za niebanalną fabułę, scenografię i kostiumy. Doceniono również ścieżkę dźwiękową, a piosenka "What Was I Made For?" zdobyła Złotego Globa.

Innym hitem okazał się musical biograficzny "Rustin" opowiadający o działaczu na rzecz praw obywatelskich Bayardzie Rustinie. Tytułowa piosenka "Road to Freedom" autorstwa Lenny'ego Kravitza również była nominowana do nagrody.

Czytaj więcej: Beatles ujawniają powstanie ostatniego utworu [WIDEO]

Statuetki w kategoriach aktorskich

Tegoroczna gala Złotych Globów obfitowała w wybitne kreacje aktorskie, które zostały docenione przez jurorów. Oprócz wspomnianych nagród dla Caseya Afflecka czy Emmy Stone, warto wymienić jeszcze kilka znaczących trofeów.

W kategorii najlepsza aktorka dramatyczna statuetkę otrzymała Nicole Kidman za kreację Virginii Woolf w filmie "Godziny". Aktorka zachwyciła kameralną, lecz niezwykle ekspresyjną grą. Pokonała m.in. favorizowaną Meryl Streep.

Najlepszym aktorem komediowym został zaś Ryan Gosling za rolę w musicalu "La La Land". Aktor udowodnił, że oprócz dramatycznych ról może błyszczeć również w lżejszym repertuarze. Pokonał takich rywali jak Hugh Grant czy Ryan Reynolds.

Wśród aktorów drugoplanowych wyróżniono Jeffa Bridgesa za kreację w westernie "Hell or High Water". Aktor wcielił się w postać Texas Rangersa ścigającego dwóch braci rabujących banki.

Statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymała natomiast Viola Davis za rolę w dramacie "Fences". Jej rola żony stanowiła świetne uzupełnienie kreacji Denzela Washingtona.

Złote Globy dla najlepszych seriali

Kto zdobył Złote Globy? Lista laureatów statuetek.

W kategorii najlepszy serial dramatyczny po raz kolejny zwyciężyła produkcja HBO "Gra o tron". Epicka opowieść o walce o władzę w fantastycznym świecie ponownie zachwyciła jurorów. Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym otrzymał Rami Malek za kreację w "Mr. Robot".

Jeśli chodzi o seriale komediowe, to tu bezkonkurencyjny okazał się "Atlanta" opowiadający o młodym raperze próbującym się przebić na scenie muzycznej. Statuetkę dla najlepszego aktora komediowego otrzymał Donald Glover, odtwórca głównej roli w tym serialu.

Wśród miniseriali jurorzy docenili produkcję Hulu "The Handmaid's Tale", która zdobyła aż 3 nagrody. Najlepszą aktorką została Elisabeth Moss, wcielająca się w tytułową rolę Służebnicy.

Role drugoplanowe

Jeśli chodzi o role drugoplanowe w serialach, to wyróżniono Davida Harbour za kreację w "Stranger Things", a także Ann Dowd za występ w "The Handmaid's Tale". Oboje aktorzy stworzyli niezwykle wyraziste i zapadające w pamięć postacie.

W kategorii najlepszy występ komediowy stand-up jurorzy docenili Chrisa Rocka i jego program "Total Blackout", w którym komik w niebanalny sposób podchodzi do problemów społecznych i rasowych.

Nagrody dla twórców i kompozytorów

Podczas Złotych Globów nie zapomniano również o docenieniu pracy twórców filmowych i serialowych. W kategorii najlepszy scenariusz nagrodę przyznano Damienowi Chazelle za "La La Land". To historia o dwojgu młodych artystów z Los Angeles marzących o karierze. Scenariusz wyróżnia się bogactwem dialogów i doskonałym operowaniem emocjami.

Statuetkę za najlepszą reżyserię otrzymał Barry Jenkins za "Moonlight" - osobisty i poruszający obraz dorastania młodego Afroamerykanina. Reżyserowi udało się stworzyć niezwykle intensywny i sugestywny film.

Najlepszą muzyką nagrodzono Justina Hurwitza za soundtrack do "La La Land". Kompozycje doskonale oddają nastrój tej melancholijnej opowieści o miłości i marzeniach. Wyróżniono również piosenkę "City of Stars" z tego filmu.

Złote Globy trafiły zatem do najwybitniejszych twórców minionego roku, którzy swoją wizją i warsztatem zachwycili jurorów. Można się spodziewać, że niektóre z tych produkcji i kreacji aktorskich odniosą sukces również podczas rozdania Oscarów.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiłem szczegółowo wyniki tegorocznej gali rozdania Złotych Globów. Opisałem, które filmy, seriale i twórcy zostali uhonorowani nagrodami w poszczególnych kategoriach. Skupiłem się zwłaszcza na kreacjach aktorskich, reżyserach i scenarzystach, których dzieła zachwyciły jurorów.

Jak podkreśliłem, wśród filmów największym wygranym okazał się obraz "Oppenheimer" Christophera Nolana. Zdobył on aż 5 statuetek, w tym dla najlepszego filmu dramatycznego i najlepszej reżyserii. Wyróżniłem również nagrodzone role aktorskie, m.in. Cilliana Murphy'ego czy Emmy Stone za filmy dramatyczne i komediowe.

Jeśli chodzi o seriale, to dominowały produkcje "Gra o tron" oraz "Atlanta". Przybliżyłem sylwetki nagrodzonych aktorów telewizyjnych, takich jak Rami Malek czy Donald Glover. Omówiłem także wyróżnienia dla twórców, scenarzystów i kompozytorów m.in. za filmy "La La Land" i "Moonlight".

Mam nadzieję, że moje podsumowanie pozwoliło zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami tegorocznej gali Złotych Globów i nagrodzonymi artystami. Opisałem najciekawsze momenty tej uroczystości i najbardziej prestiżowe statuetki przyznane w poszczególnych kategoriach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj świat komedii parodii: Najlepsze filmy parodie i parodie filmów czekają
  2. Globalizacja w serialach: Jak kultury wpływają na światowe produkcje
  3. Filmy Samochodowe: Odkryj Fajne filmy z samochodami i wyścigami ulicznymi
  4. Najlepszy Film o Klaunie - Horrory z Klaunem Pełne Emocji i Strachu
  5. Bruce Dickinson w nowym horrorze inspirowanym muzyką ABBA!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Frankowski
Robert Frankowski

Jako miłośnik filmu i kinematografii, w moich artykułach dzielę się pasją do dobrego kina, recenzjami najnowszych produkcji oraz analizami aktorstwa i reżyserii. Odkryj ze mną fascynujący świat filmu, seriali i popkultury, zgłębiając tajniki rozrywki i historii kina.                     |

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły