Lista nominowanych do Oscara 2024

Lista nominowanych do Oscara 2024
Autor Marcel Witkowski
Marcel Witkowski24.01.2024 | 6 min.

Kolejna edycja oscarów za nami. Jak co roku, prestiżowe nagrody trafią do najlepszych filmów oraz twórców minionego roku. Wśród nominowanych znalazły się zarówno wielkie produkcje z hollywoodzkimi gwiazdami, jak i niezależne filmy fabularne oraz dokumentalne. Sprawdź, które obrazy i twórcy mają szansę na zdobycie pożądanej statuetki podczas tegorocznej gali wręczenia oscarów.

Najlepszy film i aktorzy

W kategorii najlepszego filmu rywalizuje aż 10 produkcji. Faworytami wydają się być „Oppenheimer” w reżyserii Christopera Nolana z 13 nominacjami, „Biedne istoty” z 11 nominacjami oraz „Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese z 10 nominacjami. Pozostałe nominowane filmy również mają spore szanse na nagrodę, szczególnie „Barbie” z 8 nominacjami.

Nominacje w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymali Cillian Murphy za rolę tytułową w „Oppenheimerze”, Paul Giamatti za film „Przesilenie zimowe”, Bradley Cooper za rolę dyrygenta w „Maestro”, a także Colman Domingo i Jeffrey Wright.

Aktorki walczące o statuetkę

Wśród pań pretendujących do nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą znalazły się Emma Stone za występ w „Biednych istotach”, Lily Gladstone z filmu „Czas krwawego księżyca”, Sandra Hüller z „Anatomii upadku”, Annette Bening oraz Carey Mulligan.

Każdy z wymienionych aktorów i aktorek ma duże szanse na zdobycie upragnionej statuetki za swoje aktorskie kreacje.

Nominacje dla najlepszych reżyserów

W kategorii dla najlepszego reżysera nominowani zostali mistrzowie w swoim fachu. Christopher Nolan otrzymał nominację za „Oppenheimera”, Martin Scorsese za „Czas krwawego księżyca”, Justine Triet za „Anatomię upadku”, Yorgos Lanthimos za „Biedne istoty” oraz Jonathan Glazer za „Strefę interesów”.

Trudno wskazać faworyta w tej kategorii, gdyż wszyscy nominowani reżyserzy mają na koncie wiele świetnych filmów. Być może szala przechyli się na korzyść Nolana lub Scorsese, którzy otrzymali najwięcej nominacji za swoje najnowsze dzieła.

Czytaj więcej: Legendarny koncert Queen w nowej wersji w kinach IMAX - wideo HD

Najlepsze scenariusze tegorocznych filmów

W kategorii za najlepszy scenariusz adaptowany nominacje przyznano twórcom „American Fiction”, „Barbie”, „Oppenheimera”, „Biednych istot” oraz „Strefy interesów”. Z kolei o statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny powalczą twórcy takich filmów jak „Anatomia upadku”, „Przesilenie zimowe”, „Maestro”, „Obsesja” i „Poprzednie życie”.

Trudno ocenić, który ze scenariuszy Akademia uzna za najlepszy. Być może doceni oryginalność i świeżość „Anatomii upadku” lub uniwersalną historię zawartą w „Poprzednim życiu”. Ale scenariusze takich filmów jak „Oppenheimer” czy „Biedne istoty” również mają spore szanse.

Najlepsza muzyka i zdjęcia do filmu

Lista nominowanych do Oscara 2024

Muzyka odgrywa niezwykle istotną rolę we współczesnym kinie, budując nastrój i wzmacniając przekaz filmu. W tej kategorii statuetkę może otrzymać autor ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „American Fiction”, „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”, „Oppenheimer”, „Biedne istoty” lub „Czas krwawego księżyca”.

Z kolei za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego nominowano twórców z filmów „El Conde”, „Czas krwawego księżyca”, „Maestro”, „Oppenheimer” oraz „Biedne istoty”. Nagroda za zdjęcia z pewnością doceni nie tylko ich walory artystyczne, ale też umiejętność budowania nastroju i przekazywania treści poprzez obraz.

Kategorie techniczne Oscarów

Oscary przyznawane są nie tylko za role aktorskie, reżyserię czy scenariusz, ale również za cały szereg kategorii technicznych związanych z filmem. W tym roku nominacje przyznano m.in. za charakteryzację, montaż, kostiumy, dźwięk, scenografię oraz efekty specjalne.

Kategoria Nominowani
Charakteryzacja "Golda", "Maestro", "Oppenheimer", "Biedne istoty", "Śnieżne bractwo"
Kostiumy "Barbie", "Napoleon", "Oppenheimer", "Biedne istoty", "Czas krwawego księżyca"
Montaż "Anatomia upadku", "Przesilenie zimowe", "Czas krwawego księżyca", "Oppenheimer", "Biedne istoty"

Nagrody w tych kategoriach docenią zarówno profesjonalizm, jak i artystyczną wizję twórców odpowiedzialnych za poszczególne elementy produkcji filmowej.

Nagrody za krótkometrażowe filmy

Oscary przyznawane są nie tylko za pełnometrażowe fabuły, ale również za krótkie metraże filmowe. W tym roku Akademia doceniła m.in. animacje, filmy dokumentalne oraz aktorskie produkcje krótkometrażowe.

Szanse na statuetkę mają m.in. poruszające filmy dokumentalne „The ABCs of Book Banning” o cenzurze książek czy „The Last Repair Shop” o zakładzie naprawiającym stare, zniszczone przedmioty.

W kategorii aktorskich filmów krótkometrażowych nominowano m.in. „The After” - intrygującą opowieść science fiction czy „Knight of Fortune” opowiadający historię średniowiecznego rycerza. Z pewnością wszystkie te krótkie metraże, mimo niewielkich rozmiarów, dowodzą ogromnego talentu i pomysłowości ich twórców.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono tegorocznych nominowanych do Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Przybliżono kategorie, w których przyznawane są statuetki i wymieniono nominowanych w poszczególnych kategoriach. Zwrócono szczególną uwagę na produkcje i twórców z największą liczbą nominacji, którzy wydają się głównymi faworytami tegorocznej gali.

Wśród nominowanych filmów na plan pierwszy wysuwają się „Oppenheimer”, „Biedne istoty” i „Czas krwawego księżyca” z największą liczbą nominacji. Spośród aktorów najczęściej typowanymi do statuetek są Cillian Murphy i Emma Stone. Nominację dla najlepszego reżysera otrzymało kilku uznanych twórców, jak Martin Scorsese czy Christopher Nolan.

Oprócz nagród za role aktorskie i reżyserię, Oscary przyznawane są również w wielu kategoriach technicznych doceniających wartości produkcyjne filmów. Docenione zostaną także krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane.

Tegoroczni nominowani reprezentują bardzo wysoki poziom filmowego rzemiosła. Trudno wskazać faworytów, którzy z pewnością zdobędą statuetki. Przekonamy się o tym podczas ceremonii rozdania Oscarów za nieco ponad miesiąc.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj świat komedii parodii: Najlepsze filmy parodie i parodie filmów czekają
  2. Odkryj filmy o wirusach i zarazach: dramat epidemii w świetle kina
  3. Odkryj najlepsze filmy z Indianami - wszyskie filmy o Indianach czekają na Ciebie!
  4. Slash na Oscarach zagrał piosenkę z Barbie. To wydarzenie, którego nikt nie może przegapić!
  5. Johnny Marr porównuje Billie Eilish do kultowego zespołu rockowego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcel Witkowski
Marcel Witkowski

Jako aktor dzielę się na blogu kulisami pracy na planie filmowym i serialowym. Opisuję przygotowania do ról, współpracę z reżyserami i innymi aktorami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły